Bieganie w domu - od czego zacząć?

Bieganie w domu - od czego zacząć?

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? A może masz zamiar podjąć walkę o dobrą kondycję? Najprostszą drogą do osiągnięcia celu będzie dla Ciebie aktywność fizyczna. Bieganie to skuteczny i łatwy sposób na spalanie kalorii i dbanie o formę. Aby biegać, nie musisz nawet wychodzić z domu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne do osiągnięcia zamierzonego celu.

Jak biegać w domu?

Nawet jeśli początkowo masz mnóstwo zapału do nowej aktywności, zwykle po kilku pierwszych treningach motywacja spada i coraz trudniej zmusić się do wyjścia z domu. Wówczas deszcz lub niska temperatura za oknem wystarczą za wymówkę, by przełożyć trening na kolejny dzień. Bieganie w domu to opcja dla tych, których do ruchu na świeżym powietrzu zniechęca niesprzyjająca pogoda. Korzystają z niej także zapracowane osoby. Natłok obowiązków często uniemożliwia im zaplanowanie treningu na świeżym powietrzu. Na aktywność fizyczną w domu mogą natomiast pozwolić sobie np. w trakcie szkolenia online lub drzemki swojej pociechy,

Aby jednak móc uprawiać jogging w warunkach domowych, trzeba się odpowiednio przygotować. Potrzebne Ci będzie nie tylko pozytywne nastawienie oraz wygodny strój sportowy, ale też dostosowana do Twoich potrzeb bieżnia.

Sprzęt do biegania w domu

Bez bieżni jogging w domu nie będzie możliwy. Ten sprzęt umożliwi Ci bieganie w dostosowanym do Twoich możliwości tempie, a często również pozwala monitorować ilość spalanych kalorii, pokonany dystans lub tętno. Wybór bieżni domowych na rynku jest niezwykle bogaty. Dostępne modele poza ceną różnią się także rodzajem napędu, ilością dostępnych funkcji oraz jakością wykonania. Warto zdecydować się na wytrzymały sprzęt od renomowanego producenta, by długo cieszyć się możliwością jego użytkowania.

Czy bieganie w domu wchodzi w grę na małej przestrzeni? Jeśli brakuje Ci miejsca na ustawienie bieżni, zdecyduj się na zakup takiego modelu, który po treningu możesz złożyć i wsunąć pod łóżko lub schować do szafy. Doskonałym przykładem jest Xiaomi WalkingPad R1 Pro. Bieżnię tę można przechowywać w pionie, a jej grubość wynosi tylko 15 cm. Gdy nabierzesz ochoty na bieganie, dzięki umieszczonej na podstawie bieżni rolce z łatwością ustawisz ją w wybranym przez siebie miejscu.

Bieganie w domu w miejscu

Nie chcesz ponosić wydatków, związanych z zakupem bieżni? Mogłoby się wydawać, że alternatywą jest bieganie w miejscu. Lekki trucht z pewnością przyspieszy Twój oddech i podniesie tętno, ale ucierpi na nim układ kostny. Specjaliści są zdania, że taki rodzaj treningu wiąże się z dużym obciążeniem dla stawów i może przynieść amatorom biegania więcej szkód niż korzyści. Bieżnia Xiaomi WalkingPad K12 z kolei wyposażona jest w elastyczny, zapewniający odpowiednią amortyzację pas biegowy, dzięki czemu stanowi znacznie zdrowszy sposób na dbanie o formę.

Nie tylko szkodliwe, ale też… nudne. Bieganie w domu w miejscu może okazać się niezwykle monotonne, a to z kolei negatywnie wpływa na motywację początkującego biegacza. Spokojny trucht znakomicie sprawdza się jednak jako element rozgrzewki przed właściwym treningiem biegowym lub ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie. Wystarczy kilka minut, by przygotować organizm do wysiłku fizycznego i przyspieszyć krążenie krwi.

Bieganie w domu - wskazówki dla początkujących

Jeśli masz już wygodny strój, sportowe obuwie oraz dostosowaną do Twoich potrzeb bieżnię, czas zacząć trenować. Na początek nie trać czasu na tworzenie planów treningowych. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, by nie stracić motywacji. Liczy się regularność oraz czerpanie przyjemności z ruchu. Korzystaj z bieżni kilka razy w tygodniu. Wyznacz sobie realistyczne cele, których osiągnięcie nie będzie dla Ciebie dużym wyzwaniem. Sukcesy wzmocnią Twoją motywację i dodadzą Ci sił do walki o dobrą formę i wysportowaną sylwetkę.

Bieganie w domu rozpocznij od krótkich biegów w spokojnym tempie. Gdy nabierzesz gotowości do kolejnych wyzwań, stopniowo wydłużaj dystans i zwiększaj tempo treningów. Pamiętaj, by przed każdym biegiem przeprowadzić krótką rozgrzewkę, a po jego zakończeniu rozciągnij mięśnie.

Sprawdź przykładowy trening na bieżni:

 

Jak zacząć biegać? Dbaj o motywację

Nawet jeśli początkowo na myśl o treningu tryskasz entuzjazmem, a poziom Twojej determinacji jest bardzo wysoki, z czasem Twoje nastawienie może się zmienić. Aby nie zniechęcić się do biegania, stopniowo przyzwyczajaj się do wysiłku fizycznego, by uniknąć nadmiernego zmęczenia i zakwasów, które skutecznie zniechęcają do dalszych ćwiczeń. Warto też śledzić swoje postępy. Świadomość, że bieganie w domu przynosi efekty na większość z nas działa motywująco.

Liczy się też jedzenie. Jeśli chcesz trenować efektywnie, zrezygnuj z ciężkostrawnych posiłków tuż przed bieganiem. Zamiast przyjemności z ruchu możesz wówczas odczuwać dyskomfort i nudności, a to nie wpływa pozytywnie na motywację do regularnego wysiłku.

Jak widzisz, bieganie w domu nie wymaga wielu przygotowań. Bez odpowiedniego sprzętu nie będzie jednak możliwe. Wybierając bieżnię dla siebie, miej na uwadze jej trwałość oraz funkcjonalność. Jeśli zdecydujesz się na zakup wysokiej jakości sprzętu w sklepie internetowym WalkingPad, zyskasz gwarancję długiego, bezawaryjnego i wygodnego użytkowania. Z kompaktową, a jednocześnie funkcjonalną bieżnią możesz biegać wtedy, gdy masz ochotę, niezależnie od pogody na zewnątrz. To idealna opcja nie tylko dla początkujących biegaczy.

Pamiętaj, że sport sprzyja produkcji hormonów szczęścia i jest jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Warto żyć aktywnie i dbać o swoją formę, by cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długi czas.SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ PRZEJDŹ DO SKLEPU