Ćwiczenia w pracy przy komputerze

Ćwiczenia w pracy przy komputerze - spędzaj czas przy biurku aktywnie

Pracujesz przy komputerze? Wiele godzin siedzenia w tej samej pozycji może dać Ci się we znaki i spowodować uciążliwe bóle pleców, nóg oraz dłoni. Aby temu zapobiec, wykonuj podczas pracy proste ćwiczenia. Dzięki nim nie tylko zniwelujesz napięcie mięśniowe, ale też przyspieszysz krążenie krwi i dotlenisz mózg, co z pewnością pobudzi Cię do działania.

Ćwiczenia przy pracy z komputerem - w trosce o swoje zdrowie

Wielogodzinne przesiadywanie za biurkiem może być zgubne dla zdrowia. Jeśli pracujesz przy komputerze, Twój kręgosłup narażony jest na urazy, wynikające ze zmian przeciążeniowych. Brak ruchu przez długi czas skutkuje również osłabieniem mięśni, w tym także tych, które odpowiadają za prawidłową postawę ciała. Możesz jednak temu przeciwdziałać, robiąc krótkie przerwy w pracy na aktywność fizyczną.

Doskwiera Ci ból nadgarstków? Zmuszone do długiej pracy w tej samej pozycji mięśnie dłoni wymagają rozluźnienia. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń, by zniwelować napięcie, wynikające z częstego wykonywania powtarzających się ruchów. Zacznij od szerokiego rozstawienia i rozciągania palców. Znajdujące się na wysokości oczu dłonie ułóż grzbietami do swojej twarzy i rozstaw je najszerzej, jak potrafisz. Następnie zginaj palce i zaciskaj je w pięści. Ćwiczenia przy pracy z komputerem nie zajmą Ci wiele czasu, a z pewnością okażą się pomocne w uniknięciu dolegliwości bólowych.

Ćwiczenia przed komputerem - rozluźnienie ramion i mięśni klatki piersiowej

Jeśli Twoim problemem jest wzmożone napięcie szyi oraz ramion, podczas przerwy w pracy na głębokim wdechu unieś ręce do góry, napnij ich mięśnie i pozostań w tej pozycji przez kilka sekund. Następnie wypuść powietrze i opuść ramiona. Kilkakrotne powtórzenie tego ćwiczenia z pewnością pomoże Ci się rozluźnić.

Aby przynieść ulgę mięśniom klatki piersiowej stań w rogu pomieszczenia, twarzą do ściany, z rozstawionymi na szerokość ramion stopami. Oprzyj się o każdą z nich wyprostowanymi dłońmi i uciskaj. Lekko pochyl się do przodu aż do momentu, w którym poczujesz opór. Wytrzymaj w tej pozycji przez pół minuty i powtórz ćwiczenie kilka razy.

Inne zalecane ćwiczenia w pracy przy komputerze na mięśnie ramion i klatki piersiowej to:

  • skłony do przodu przy złączonych za plecami rękach, które pełnią rolę dźwigni
  • krążenia ramionami
  • unoszenie barków ku górze
  • ruch łokci do tyłu przy splecionych na karku dłoniach

Ćwiczenia w pracy przy komputerze - dolne partie ciała

Chcesz uniknąć bólu ud? Ćwiczenia dolnych partii ciała zajmą Ci tylko kilka chwil, a mogą przynieść zaskakujące efekty. Rozciągnij kończyny dolne w pozycji siedzącej. Wyprostuj jedną z nóg. Druga powinna być zgięta i odchylona w bok. Dłonie oprzyj o wyprostowaną nogę, pochylając się ku niej. Z pewnością poczujesz, jak Twoje mięśnie rozciągają się. Po kilku powtórzeniach zmień nogę i przeprowadź na niej to samo ćwiczenie.

Ćwiczenia przed komputerem mogą zapobiec bólom dolnych partii kręgosłupa. Aby go rozluźnić umieść dłonie na siedzisku swojego krzesła, wykonując przy tym wdech. Podczas wydechu unieś miednicę i wytrzymaj przez chwilę w tej pozycji. Jeśli posiadasz obrotowy fotel z kółkami, bezpieczniej będzie jeśli nie skorzystasz z podparcia i w pozycji stojącej odchylisz górną część ciała do tyłu.

Ćwiczenia po pracy przy komputerze

Długotrwałe siedzenie wiąże się z większym ryzykiem tworzenia się zakrzepów w kończynach dolnych. Aby temu zapobiec warto co godzinę wstać od biurka i zrobić sobie mały spacer. Wystarczy kilka kroków, np. do ekspresu z kawą lub toalety. Zadbaj o ruch także po pracy. Zamiast spędzać swój wolny czas w pozycji siedzącej, postaw na aktywność.

Doskonałym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu jest bieganie. Jogging na świeżym powietrzu, a może trening na domowej bieżni? Niezależnie od tego, co wybierzesz, regularny ruch pomoże Ci w zachowaniu dobrego zdrowia i samopoczucia. Ćwiczenia w pracy przy komputerze z pewnością nie wystarczą, by zadbać o formę i uniknąć przykrych dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa czy nóg.

Ćwiczenia w pracy przy komputerze - bieżnia

Praca przy komputerze nie musi oznaczać wielu godzin siedzenia przy biurku. Dzięki bieżni Xiaomi WalkingPad R1 Pro możesz pracować aktywnie. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca i działa w dwóch trybach: chodzenia oraz biegania. Ten drugi dostępny jest po rozłożeniu rączki. Tryb chodzenia natomiast znakomicie sprawdza się w pracy, pod warunkiem, że posiadasz biurko o regulowanej wysokości. Wsuń wówczas bieżnię pod mebel, uruchom ją i dostosuj tempo chodu do swoich potrzeb. Teraz możesz zająć się swoimi obowiązkami, zapewniając sobie jednocześnie odpowiednią dawkę ruchu.

Gdy bieżnia nie będzie Ci już potrzebna, z łatwością schowasz ją w wybranym miejscu. Posiada bowiem rolkę, która ułatwia jej transport. Możesz przechowywać ją zarówno w pionie, jak i w poziomie, a jej grubość wynosi tylko 15 cm!

Nie czekaj, aż pojawią się pierwsze dolegliwości, wywołane długotrwałą pracą przy komputerze. Zadbaj o swoje zdrowie oraz formę już teraz, pamiętając o ćwiczeniach rozluźniających mięśnie oraz o regularnej aktywności po opuszczeniu biura. Przemyśl także zakup bieżni, która z pewnością pomoże Ci w walce o dobrą kondycję.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ PRZEJDŹ DO SKLEPU