Jak odpowiednio dbać o sylwetkę?

Jak odpowiednio dbać o sylwetkę?

 

Holistyczne podejście

 

 

Obecnie, kiedy myślimy o zdrowym trybie życia, dbaniu o swoją formę, a także estetycznym wyglądzie, już nie ograniczamy się tylko do jednego obszaru życia. Wiedza i doświadczenie nauczyły nas, że ciało i jego dobrostan należy traktować holistycznie. Dieta, odpowiednie nawadnianie, aktywność fizyczna, prawidłowy rytm życia, sen i brak nadmiernego stresu - wszystkie te obszary są ze sobą powiązane, wynikają jedne z drugich i powinny razem współgrać.

 

Cukrowy detoks

 

DeepTrip

Najważniejsza w tym zestawieniu jest dieta. Nie od dziś wiadomo, że zbyt duża podaż węglowodanów połączona z jedzeniem żywności mocno przetworzonej i okraszonej tłuszczami trans prowadzi nie tylko do otyłości. Ale ma także swoje inne negatywne reperkusje. Mówi się obecnie, że większość chorób przewlekłych i cywilizacyjnych ma swoje źródło w diecie (lub jej braku). Co zatem jest najważniejsze? Przede wszystkim ograniczenie cukrów, zwłaszcza prostych. Niestety, cukier jest obecny w większości produktów spożywczych i nie wystarczy unikać słodyczy, by go nie jeść. Jeśli już mamy wielką ochotę   na zjedzenie ciacha, czy batonika, to wybierajmy takie produkty, które w składzie mają erytrytol czy ksylitol.

Drugim, niezwykle ważnym elementem diety jest zbilansowanie jej. Chodzi o to, żeby ją zrównoważyć. Każdy człowiek potrzebuje bowiem zarówno białek, węglowodanów, jak i tłuszczy. Według najnowszych standardów, ilość energii dostarczanej z białek powinna wynosić ok. 10-20%, z tłuszczu 20-35%, a z węglowodanów 45-65%. Bardzo ważne jest, żeby węglowodany, które przyjmujemy, były dobrej jakości – najlepiej pochodzące z warzyw, kasz czy płatków owsianych.      

 

Woda zdrowia doda

 

Człowiek potrzebuje wody do życia. Bez wody nie wytrzyma dłużej niż kilka dni. Woda pełni też kluczową rolę, jeśli chcemy zadbać o naszą sylwetkę i dobrą formę. Jeśli pijemy ją w ciągu dnia, mamy uczucie sytości. Dzięki temu nie odczuwany aż tak bardzo głodu. Ważne jest, żeby dostarczać wodę na bieżąco. Uczucie suchości w ustach to znak, że brakuje wody w organizmie. Przy dużym jej ubytku pogarsza się możliwość podejmowania wysiłku fizycznego. Dlatego też tak ważne jest, aby pamiętać o nawodnieniu organizmu, nawet jeśli nie pojawia się u nas uczucie pragnienia. Pić powinno się przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym. Ilości spożywanego podczas wysiłku płynu nie powinny być zbyt duże, aby nie obciążyć układu pokarmowego.

Mając na względzie naszą formę i sylwetkę, powinniśmy pamiętać, żeby wykluczyć wszystkie napoje gazowane na bazie cukru czy syropu glukozowo – fruktozowego. Najlepiej bowiem gasi pragnienie woda mineralna lub herbata. Dobrym nawykiem jest ustawianie w pobliżu swojego miejsca pracy butelki czy dużej szklanki z wodą i korzystanie z niej co jakiś czas.

 

Ruszajmy się

 

Wiadomo, że każda aktywność fizyczna jest lepsza od jej braku. Żeby jednak myśleć o odpowiedniej sylwetce, potrzebujemy kilku praktycznych wskazówek treningowych. Po pierwsze - rozgrzewka. Zanim zagramy w kosza, wsiądziemy na rower czy skorzystamy z bieżni elektrycznej, takiej jak XIAOMI WALKINGPAD, powinniśmy odpowiednio przygotować swoje ciało do wysiłku. Nie musi to być coś bardzo skomplikowanego. Wystarczy 5 – 10 minut poświęcić na szybki marsz, wymachy ramion czy popularne pajacyki. Warto też na koniec rozgrzewki dodać elementy aktywnego rozciągania.

Umiar. Tak - to jest bardzo ważne, zwłaszcza dla początkujących. Lepiej po pierwszych treningach zostawić sobie zdrowy niedosyt, niż dać sobie zbyt duży „wycisk” i potem nie mieć siły wstać następnego dnia lub narazić się na uciążliwe bóle mięśni i stawów. Powinniśmy chcieć zrobić kolejny trening - ma to być radość, a nie przykra konieczność.

Niezwykle istotne jest rozciąganie. Często o tym zapominamy. Warto jednak poświęcić kilka minut po zakończonym bieganiu czy jeździe na rowerze. Rozciąganie pozwala mięśniom wrócić do ich naturalnej długości, a ciału przywrócić równowagę. Jednym słowem – omijając rozciąganie, zwiększamy swoje szanse na bóle i ryzyko niepotrzebnych kontuzji.

 

Słodkich snów

 

Olbrzymią rolę w budowaniu dobrej kondycji i wymarzonej sylwetki odgrywa sen. Istnieje bowiem bardzo konkretny związek pomiędzy snem a metabolizmem. Brak snu (poniżej 5 godzin) spowalnia metabolizm i może prowadzić do otyłości czy cukrzycy. Niedobór snu skutkuje też m.in. pogorszeniem koordynacji ruchowej, szybszym męczeniem się, zwiększeniem ryzyka urazów, a także wydłużonym czasem potrzebnym do odpoczynku i regeneracji po wysiłku.

Dlatego też, w ramach dbania o swoje ciało, powinniśmy mocno zadbać o sen, który jest niestety często spychany na dalszy plan w naszych napiętych ramach czasowych.

 

Najlepsza forma

 

Nasze ogólne samopoczucie, kondycja i ładny wygląd to efekt całości naszego trybu życia. Jeśli marzymy o smukłej sylwetce czy utracie zbędnych kilogramów, to nie da się tylko ograniczyć jedzenia. Albo tylko ćwiczyć, bez zaopiekowania się naszymi jelitami i zaopatrzenia w paliwo w postaci dobrej jakości jedzenia. Żeby dobrze wyglądać, powinniśmy wdrożyć odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i porządnie się wysypiać. Suma tych właśnie najważniejszych elementów na pewno pomoże nam w zbudowaniu najlepszej formy z możliwych.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ PRZEJDŹ DO SKLEPU