Praca na stojąco - nowy standard czy przejściowy trend?

Praca na stojąco - nowy standard czy przejściowy trend?

Nie ma wątpliwości, że praca w pozycji siedzącej przez wiele godzin dziennie stanowi duże obciążenie dla kręgosłupa, a związany z nią brak ruchu niekorzystnie wpływa na zdrowie, zwiększając ryzyko chorób cywilizacyjnych. Na szczęście, istnieje alternatywa dla długotrwałego siedzenia przy komputerze. Jest nią praca na stojąco, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności.

Krzesło nowym papierosem, czyli dlaczego praca na stojąco?

Siedzenie to według naukowców nowe palenie. Zgodnie z ustaleniami badaczy z Uniwersytetu Queensland, godzina w pozycji siedzącej sprawia, że żyjemy o 22 minuty krócej, podczas gdy jeden papieros zabiera nam tylko 11 minut życia. Co jest więc bardziej niebezpieczne dla zdrowia? Praca na stojąco to nowy trend, a jednocześnie sposób na poradzenie sobie z problemami zdrowotnymi, będącymi efektem długotrwałego siedzenia. Stanie za biurkiem jest obecnie modne. W tej pozycji pracuje personel innowacyjnych firm, np. Microsoft czy Apple. Za ich przykładem idą coraz liczniejsi pracownicy zdalni, którzy nie boją się nowości i chcą żyć zdrowo.

W przeciwieństwie do siedzącej, praca na stojąco nie wiąże się z ryzykiem otyłości, cukrzycy oraz chorób układu krążenia. Nie wywołuje także dolegliwości bólowych pleców, które są częstym skutkiem wielogodzinnego i częstego siedzenia. Warto jednak pamiętać, że stanie przed komputerem nie może całkowicie zastąpić siedzenia. Mimo że jest mniej szkodliwe dla zdrowia, może powodować zmęczenie oraz stanowi duże obciążenia dla nóg. Optymalnym rozwiązaniem jest więc częsta zmiana pozycji w pracy.

Jak pracować na stojąco?

Aby dbać o ergonomię pracy, warto wyposażyć się w biurko o regulowanej wysokości, np. StandingDesk, które pozwoli szybko i sprawnie zmieniać pozycję w ciągu dnia. Jak pracować, by cieszyć się doskonałym samopoczuciem i dobrym zdrowiem? Samo wstanie od biurka nie wystarczy. Warto trzymać się kilku zasad.

Jeśli Twój dzień pracy jest 8-godzinny, postaraj się wykonywać swoje obowiązki na stojąco łącznie przez około 3 godziny. Wstawaj na 15 minut w ciągu każdej godziny siedzenia, podnosząc wysokość blatu biurka. Stojąc, przenoś co pewien czas ciężar swojego ciała z jednej nogi na drugą. Pamiętaj o wyprostowanej pozycji. Rozluźnij dłonie i przedramiona, cofnij podbródek i ustaw w głowę w neutralnym położeniu. Dzięki temu Twój kręgosłup odpocznie.

Praca na stojąco przy komputerze - na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak w pozycji siedzącej przy biurku, podczas stania także należy zadbać o ustawienie monitora na wysokości swojego wzroku, by nadmiernie nie obciążać szyi. Odległość od monitora powinna wynosić 40-75 cm. Nie bez znaczenia jest także ułożenie łokci. Ustaw blat biurka na takiej wysokości, by móc wygodnie umieścić je na nim, pod kątem 90 stopni lub nieco większym.

Początkowo, praca na stojąco przy komputerze może wydawać Ci się niewygodna. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do długotrwałego siedzenia, mimo że jest ono szkodliwe dla naszego zdrowia. Z pewnością jednak szybko wypracujesz nowy nawyk. Mogą Ci w tym pomóc specjalne aplikacje, których zadaniem jest przypominanie o konieczności zmiany pozycji.

Praca zdalna na stojąco lub w ruchu


Pracujesz z domu? To zwykle oznacza jeszcze więcej możliwości, by zadbać o swój komfort podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Jeśli zastąpisz standardowe biurko takim, w którym istnieje możliwość regulacji wysokości blatu, zyskasz szansę na lepsze zdrowie i unikniesz przykrych dolegliwości, np. bólu pleców czy karku.

Praca na stojąco w przestrzeni domowej pozwala także na łączenie ze sobą kilku czynności, np. aktywności fizycznej oraz służbowych zadań. Możesz uczestniczyć w szkoleniu, a jednocześnie prowadzić trening marszowy lub biegowy. Wystarczy, że uzupełnisz stojące biurko kompaktową bieżnią. W tej roli znakomicie sprawdzi się dostępny w naszym sklepie model Xiaomi WalkingPad K1. To fantastyczne rozwiązanie dla tych, którzy do tej pory nie mieli czasu na ćwiczenia. Pozwala na oszczędność czasu i dbanie o formę bez wychodzenia z domu.

Praca na stojąco - modna i zdrowa

Pracując w pozycji stojącej inwestujesz nie tylko w lepszy stan swojego zdrowia, ale też w produktywność. Stanie podczas pracy sprzyja bowiem lepszej koncentracji, kreatywności i efektywności, a także wyższemu poziomowi energii. Ma również wpływ na nasze samopoczucie, zwiększając pewność siebie i poprawiając nastrój. Dodatkowo, praca na stojąco:

  • angażuje mięśnie, wzmacniając je
  • zapewnia lepszy dopływ krwi do kończyn dolnych
  • sprzyja lepszej pojemności płuc
  • zmniejsza obciążenie kręgosłupa

Praca na stojąco przy komputerze stanowi coraz częstszy widok w przestrzeniach biurowych, w korporacjach i salach konferencyjnych. To bez wątpienia trend, lecz taki, który wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia. Mimo że w Polsce moda na stojącą pracę pojawiła się stosunkowo niedawno, w krajach skandynawskich panuje już od lat 90, a ich mieszkańcy mogą już obserwować jej dobroczynny wpływ na swoje samopoczucie oraz efektywność. Miejmy nadzieję, że nie przeminie zbyt szybko, a widok regulowanych biurek już wkrótce stanie się u nas powszechny.