Trening interwałowy w domu - jak go przeprowadzić?

Trening interwałowy w domu - jak go przeprowadzić?

Jeśli szukasz szybkiego i skutecznego sposobu na spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawę kondycji, trening interwałowy będzie idealny dla Ciebie. Aby go przeprowadzić, nie musisz nawet wychodzić z domu. Ćwiczenia interwałowe angażują całe ciało, a regularnie wykonywane przyczyniają się do zwiększenia wydolności Twojego organizmu. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jak powinien wyglądać taki trening i co będzie Ci potrzebne do jego przeprowadzenia.

Trening interwałowy w domu - na czym polega?

Trening interwałowy nazywany jest także treningiem o wysokiej intensywności lub HIIT (High Intensity Interval Training). Mimo że można wykonywać go na wiele różnych sposobów, główna zasada pozostaje taka sama: okresy umiarkowanego wysiłku przerywane są krótkimi okresami wytężonej pracy. W ich trakcie tętno wzrasta aż do górnych granic, a następnie stopniowo spada, wraz ze spadkiem intensywności ćwiczeń. Trening interwałowy w domu cieszy się dużą popularnością zarówno wśród osób początkujących, jak i zaawansowanych. Nie tylko przynosi szybkie efekty, ale też pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia i doskonałej formy.

Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz trening interwałowy w domu, czy na świeżym powietrzu, jeśli ćwiczysz regularnie, możesz liczyć na wiele korzyści. Należą do nich:

 • redukcja tkanki tłuszczowej
 • poprawa wydolności organizmu
 • modelowanie ciała
 • spadek całkowitego poziomu cholesterolu oraz frakcji LDL
 • lepsze samopoczucie
 • niższe ciśnienie krwi
 • poprawa regulacji glikemicznej oraz kontroli metabolicznej mięśni szkieletowych

Interwały w domu - przygotowania do treningu

Aby przeprowadzić efektywny trening interwałowy w domu, nie trzeba inwestować w drogi sprzęt ani rezerwować dużej ilości czasu. Jedna sesja wraz z rozgrzewką nie powinna zająć Ci więcej niż 30 minut, a już po sześciu możesz zobaczyć pierwsze efekty. Jeśli chcesz wykonywać ćwiczenia interwałowe w domu bez żadnych akcesoriów, wykorzystaj masę swojego ciała. Wszystko, czego potrzebujesz, to odrobina wolnego miejsca. Wystarczy 4-5 m², by móc wygodnie i wydajnie ćwiczyć.

Dysponujesz dużą ilością wolnej przestrzeni? Być może dobrym pomysłem będzie zakup rowerka stacjonarnego lub ergometru wioślarskiego. Alternatywą dla nich jest bieżnia. Wybierz kompaktowy model, który można przechowywać pod łóżkiem lub kanapą, np. Xiaomi WalkingPad K12. Aby ćwiczyć interwały w domu, możesz także wykorzystać skakankę.

Ćwiczenia interwałowe w domu - etapy

Początkowo trening interwałowy może okazać się dla Ciebie dużym wyzwaniem. Ze względu na znaczny wzrost tętna w fazie intensywnego wysiłku, rozmowa, a nawet wypowiadanie pojedynczych słów staje się niezwykle trudne. Ważne, by dostosować plan treningowy do swoich możliwości i utrzymać motywację do ćwiczeń na wysokim poziomie. Na właściwie przeprowadzony trening interwałowy w domu składają się trzy etapy:

 • rozgrzewka
  • trening właściwy
  • cool down - schłodzenie organizmu

  Rozgrzewka pozwala na przygotowanie organizmu do pracy i powinna angażować całe ciało. Przeznacz na ćwiczenia rozgrzewające 5-7 minut. Wykonuj w tym czasie bieg w miejscu, pajacyki, krążenia ramion lub bioder, przeskoki z nogi na nogę lub przekroki z wymachami ramion.

  Po części właściwej przychodzi czas na stopniowe schładzanie organizmu. Poświęć kilka minut na proste ćwiczenia. Wykonuj je w coraz wolniejszym tempie, by łagodnie przejść z fazy wytężonego wysiłku do odpoczynku. Celem etapu cool down jest uspokojenie tętna oraz rozluźnienie mięśni.

  Trening interwałowy w domu dla początkujących

  Jeśli jesteś osobą początkującą, ogranicz się do 2- lub 3-krotnego powtórzenia całego cyklu treningowego. Każde z ćwiczeń powinno wzmacniać inną partię mięśni i zabierać określoną ilość czasu, np. 25 sekund. Twoim zadaniem jest wykonanie w tym przedziale czasowym jak największej ilości powtórzeń. Ważne jest, by poszczególne ćwiczenia interwałowe w domu wykonywać bez przerwy. Można sobie na nią pozwolić dopiero po zakończeniu każdego z cyklów treningowych. Początkowo przerwa wynosi 60 sekund, lecz wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania możesz ją skrócić bądź zwiększyć ilość powtórzeń cyklu treningowego.

  Doskonałym sposobem na interwały w domu dla osób początkujących jest korzystanie z bieżni, która pozwala na dostosowanie tempa biegu do swoich potrzeb. Przykładowo, możesz rozpocząć trening 15-sekundowym biegiem w dużym tempie, który podniesie Twoje tętno do górnych granic, a następnie na 45 sekund zmniejszyć prędkość tak, by tętno wynosiło 60-70 % HR max.

  Przykładowe ćwiczenia interwałowe w domu

  Wolisz ćwiczyć bez sprzętu? Zacznij od pajacyków. Wykonaj jak największą liczbę powtórzeń w czasie 25 sekund. Następnie poświęć po 25 sekund na przysiady, burpees (padnij - powstań), pompki i… przerwa. Powtórz cały zestaw kilka razy, a następnie przejdź do fazy cool down.

  Aby przeprowadzić trening interwałowy w domu nie trzeba dużo miejsca ani czasu. Pamiętaj jednak o regularności. Wykonuj ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu, by uzyskać pożądany efekt w postaci zgrabnej sylwetki i doskonałej kondycji.