Trening w domu - o czym warto pamiętać?

Trening w domu - o czym warto pamiętać?

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz wygląd. To sposób na lepszy nastrój i wysportowaną sylwetkę. Sport minimalizuje także ryzyko licznych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Aby ćwiczyć wydajnie i osiągnąć pożądany efekt treningowy, nie musisz wychodzić z domu. Nie potrzebujesz nawet specjalistycznego sprzętu.

Ćwiczenia w domu - co możesz zyskać?


Treningi w warunkach domowych mogą być równie przyjemne i wydajne, jak te przeprowadzone na świeżym powietrzu lub na siłowni. To dobre rozwiązanie dla zapracowanych i skuteczny sposób na oszczędność czasu. Ćwiczenia możesz bowiem połączyć z oglądaniem ulubionego serialu, a nawet z pracą. Aby zacząć, nie musisz inwestować w drogi sprzęt lub odzież. Wystarczy wygodny strój, który nie będzie krępować Twoich ruchów i odrobina wolnego miejsca. Tym, czego nie może Ci zabraknąć jest motywacja.

Trening w domu można przeprowadzić niezależnie od pogody za oknem i pory dnia. Aby był efektywny, warto jednak dbać o regularność. Wybierz taki rodzaj aktywności, który zaprowadzi Cię do wyznaczonego celu np. utraty dodatkowych kilogramów czy lepszej kondycji.

Ćwiczenia domowe dla początkujących

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z trenowaniem w domu, zrezygnuj z wszelkich inwestycji, np. zakupu hantli lub piłki gimnastycznej. Wcześniej sprawdź, czy ćwiczenia w warunkach domowych to coś dla Ciebie. Być może okaże się, że brakuje Ci towarzystwa innych ćwiczących lub świeżego powietrza. Trening powinien być bowiem nie tylko efektywny, ale też przyjemny. W przeciwnym razie poziom Twojej motywacji szybko spadnie.

Ćwiczenia domowe dla początkujących z reguły uwzględniają wykorzystanie ciężaru swojego ciała. Pamiętaj, by każdy trening poprzedzić krótką rozgrzewką. W ten sposób przygotujesz swój organizm do wysiłku i zminimalizujesz ryzyko kontuzji. Wcześniej warto także przygotować sobie plan treningowy. Wprowadzaj do niego nowe ćwiczenia, by uniknąć rutyny i urozmaicić czas, spędzony na aktywności fizycznej.

Trening w domu - jak poprawić kondycję?

Szukasz sposobów na zwiększenie wydolności swojego organizmu? Postaw na trening cardio, nazywany także wytrzymałościowym. Jego efektem jest poprawa dotlenienia tkanek i wzmocnienie układy sercowo - naczyniowego. Trening cardio nie uwzględnia przerw i powinien trwać co najmniej 30 minut. Wysoki stopień intensywności ćwiczeń prowadzi do zwiększenia ilości oddechów i przyspieszenia tętna, a to z kolei sprzyja lepszej wydolności pracy serca.

Jak przeprowadzić wytrzymałościowy trening w domu? Możesz wchodzić i schodzić po schodach lub biegać w miejscu. Jeśli przekonasz się, że ta forma aktywności jest stworzona dla Ciebie, zainwestuj w sprzęt sportowy, który ułatwi Ci dbanie o formę, np. orbitrek, rower stacjonarny lub bieżnię. Wybierz kompaktowy model, który nie zajmie dużo miejsca w Twoim domu. Te warunki spełnia dostępna w naszym sklepie bieżnia WalkingPad K12. Jej przechowywanie jest niezwykle łatwe. Gdy nie używasz urządzenia, wsuń je pod łóżko lub kanapę. Możesz połączyć korzystanie z bieżni z rozrywką lub pracą. Zwiększaj prędkość biegu wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania.

Ćwiczenia w domu - trening siłowy

Chcesz wyrzeźbić mięśnie, wzmocnić je i cieszyć się wysportowaną sylwetką? Zdecyduj się na trening siłowy. Jeśli będziesz ćwiczyć regularnie, zwiększysz swoją siłę i sprawność. Postaw na takie ćwiczenia, które angażują wszystkie grupy mięśniowe. Zacznij od największych, czyli klatki piersiowej, pleców i nóg. Następnie zajmij się brzuchem, mięśniami ramion i barków.

Siłowe ćwiczenia domowe dla początkujących to:

  • martwy ciąg
  • przysiady z obciążeniem
  • podciąganie na drążku
  • nożyce poziome
  • burpees
  • pompki
  • wykroki z przeskokiem
  • plank

Aby siłowy trening w domu był skuteczny, zadbaj o to, by jednakowo obciążać wszystkie partie mięśniowe. Dzięki temu uzyskasz proporcjonalny efekt. Unikaj zbyt dużej częstotliwości ćwiczeń. Zapewnij swoim mięśniom czas na regenerację, robiąc sobie dzień wolny po każdym treningu. Zaawansowanym osobom polecamy przede wszystkim ćwiczenia z obciążeniem, które powinno być stopniowo zwiększane.

Ćwiczenia domowe dla początkujących - podstawowe zasady

Niezależnie jednak od wybranego rodzaju treningu, warto trzymać się kilku zasad, by zapobiec błyskawicznemu spadkowi motywacji. Do najważniejszych należy ułożenie dostosowanego do swoich możliwości planu treningowego. Zbyt wymagające ćwiczenia mogą szybko Cię zniechęcić i utrudnią właściwą regenerację ciała.

Zanim zaczniesz wykonywać ćwiczenia w domu, zadbaj o swój nastrój. Włącz muzykę, która doda Ci energii, wybierz wygodny strój, który nie będzie ograniczać Twoich ruchów i odpowiednie miejsce. Dodatkowo, wspomóż treningi zdrową dietą, porzuć szkodliwe nawyki żywieniowe, a z pewnością nie przyjdzie Ci długo czekać na efekty ćwiczeń.

Nie bez znaczenia jest także jakość wypoczynku. Spokojny sen i wydajny relaks zapewnią Ci życiowy balans i ułatwią regenerację. Mimo że początki mogą być trudne, warto wytrwać w swoich postanowieniach i wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną na stałe. Powodzenia!