Zasady zdrowej i rozsądnej pracy przy komputerze. Sprawdź, czy je znasz.

Zasady zdrowej i rozsądnej pracy przy komputerze. Sprawdź, czy je znasz.

Jakie są zasady zdrowej pracy przy komputerze?

zasady zdrowej i rozsądnej pracy przy komputerze

Twoja praca wymaga od Ciebie spędzania wielu godzin każdego dnia przy komputerze? Wygodny fotel biurowy może nie wystarczyć, by zapobiec bólom pleców, głowy czy kłopotom ze wzrokiem.Jeśi jednak poznasz zasady zdrowej pracy przy komputerze i włączysz je do codziennej rutyny, z pewnością zwiększysz swoje szanse na uniknięcie przykrych dolegliwości.

 

Mogłoby się wydawać, że praca siedząca nie męczy, lecz konieczność długotrwałego przebywania w tej samej pozycji może wyrządzić organizmowi wiele szkód. Osoby, które pracują przy komputerze skarżą się często na bóle palców, nadgarstków, łokci, barków, pleców, szyi i głowy. Cierpią na tym także oczy, które w wyniku wielogodzinnego wpatrywania się w monitor często łzawią, swędzą lub pieką. Pracownikom biurowym dobrze znane jest również uczucie chronicznego zmęczenia oraz problemy z koncentracją.

Zasady zdrowej i rozsądnej pracy przy komputerze pomogą Ci utrzymać dobre samopoczucie, mimo długotrwałego pozostawania w niezmiennej pozycji. Jeśli będziesz pamiętać o ich przestrzeganiu, nie tylko unikniesz przykrych objawów, ale też zwiększysz wydajność swojej pracy. O czym warto pamiętać, pracując przy biurku?

Zasady zdrowej pracy przy komputerze - odpowiednia pozycja

Skupiając się na pracy, często mimowolnie pochylamy się nad komputerem, opuszczając głowę. Aby uniknąć bólu, warto jednak pamiętać o wyprostowanych plecach. Kręgosłup powinien mieć odpowiednie podparcie. Wyprofilowane stosownie do jego naturalnej krzywizny krzesło z pewnością pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowej pozycji przy biurku. Duże znaczenie ma także ustawienie stóp. Nie krzyżuj ich, lecz ustaw płasko na podłożu.

Jeśli pracujesz w domu, możesz zastąpić swoje krzesło biurowe piłką balansującą. Gdy na niej siedzisz, Twoje mięśnie pracują, by zachować równowagę ciała, a korygując swoją postawę, wykonujesz mikroruchy, które wzmacniają Twoje ciało. Możesz także pracować w ruchu. Bieżnia Xiaomi WalkingPad R1 Pro posiada kompaktowe rozmiary i intuicyjną obsługę. Po wcześniejszym schowaniu rączki wystarczy wsunąć urządzenie pod biurko i połączyć pracę ze spokojnym marszem. Pamiętaj jednak, by dopasować wysokość biurka do swoich potrzeb. W przeciwnym razie nie będzie Ci wygodnie.

Zasady zdrowej i rozsądnej pracy przy komputerze - rób przerwy

Nawet jeśli obowiązki zawodowe piętrzą się i nie mają końca, nie rezygnuj z krótkich przerw w pracy. Warto spędzać je z dala od biurka. Wystarczy na kilka minut oderwać się od swoich zadań, by zmienić pozycję i pobudzić układ krążenia. Jak często powinniśmy dawać swojemu wzrokowi odpoczywać od ekranu monitora? Najlepiej, jeśli oderwiesz się od pracy co 1 godzinę. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, staraj się robić to jak najczęściej. Przerwy nie tylko nie spowodują opóźnień w wypełnianiu obowiązków zawodowych, ale mogą nawet zwiększyć Twoją wydajność i pozwolą przegonić zmęczenie.

Co robić w czasie przerwy? Koniecznie wstań z krzesła i odejdź od biurka. Możesz podejść do okna i podziwiać widok, zaparzyć sobie kawę lub wymienić kilka zdań z współpracownikiem. Staraj się spędzać przerwy aktywnie. Warto w tym czasie wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozciągną mięśnie i pobudzą je do pracy.

Praca przy komputerze - ćwiczenia

Spędzasz przed komputerem dużo czasu? Zapewnij sobie odpowiednią dawkę ruchu. Przerywaj pracę, by rozciągnąć mięśnie, a kręgosłup nie będzie dawać Ci się we znaki. Zasady zdrowej pracy przy komputerze uwzględniają także umiarkowaną aktywność. To oczywiste, że nie możesz pozwolić sobie na długi trening, ale warto poświęcić chwilę na ćwiczenia, które mogą poprawić Twoje samopoczucie. Jakie?

Zacznij od uniesienia ramion, splecenia ze sobą dłoni i przeciągnięcia się, jak po przebudzeniu. Powoli opuszczaj ramiona, uginając ręce w łokciach. Na koniec rozluźnij palce. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie, by pozbyć się nieprzyjemnego uczucia napięcia. Następnie przechyl głowę na lewą, a później na prawą stronę, pozostając przez chwilę w tej pozycji. Pochyl głowę do klatki piersiowej, odchyl do tyłu. Zataczaj nią kręgi. Jeśli chcesz poznać inne ćwiczenia w pracy przy komputerze, znajdziesz je w jednym z naszych wcześniejszych wpisów, dostępnych na blogu.

Zasady zdrowej i rozsądnej pracy przy komputerze - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli pracujesz przy komputerze dbaj o to, by swój wolny czas spędzać aktywnie. Nawet jeśli odczuwasz zmęczenie, nie rezygnuj z treningu, który dostarczy Twojemu organizmowi odpowiedniej dawki ruchu. Nie musisz nawet wychodzić na zewnątrz. Funkcjonalna bieżnia elektryczna to sposób na bieganie w warunkach domowych. Wybierz model od zaufanego producenta, np. Xiaomi WalkingPad K12 i dbaj o formę, by wzmocnić mięśnie i cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas.

O czym jeszcze warto pamiętać? Gdy pracujesz, dbaj o nawodnienie organizmu i często wietrz pomieszczenie, w którym spędzasz czas. Jeśli będziesz trzymać się tych zasad, długotrwałe siedzenie przy biurku z pewnością stanie się dla Ciebie znacznie łatwiejsze.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ PRZEJDŹ DO SKLEPU